مقایسه مصرف برق در کولرگازی و در اسپیلت

داکت اسپلیت همان کولر گازی است که به جای اینکه یونیت های داخلی آن روی دیوار یا سقف به صورت روکار نصب شوند به صورت توکار داخل سقف کاذب اجرا می شوند و قابلیت تهویه متراژ بسیار بزرگتری نسبت به اسپلیت و کولرگازی را دارد.برای اجرا کردن این سیستم نیازی نیست که کل فضای داخل واحد با سقف کاذب پوشانده شود. بلکه در قسمت خروجی این دستگاهها نهایتا ۲۵ سانت در ارتفاع سقف فضا نیاز دارد تا قابل اجرا باشد.

داکت اسپیلت مثل کولر گازی دارای انواع ساده و اینورتردار است که نیاز برق مصرفی آن تک فاز و در ظرفیت های بزرگتر سه فاز می باشد.در حالت کلی یک کولر گازی ۲۴ هزار واقعی دارای ۱۳ آمپر مصرف برق می باشد بدیهی است داکت اسپیلت هم ظرفیت با این دستگاه همان ۱۳ آمپر مصرف برق را خواهد داشت.اکنون سوال پیش می آید که چرا مصرف انرژی در داکت اسپیلت ها نسبت به کولرهای گازی کمتر است؟

اگر یک واحد آپارتمان ۹۰ متری دو خوابه در شرایط آب و هوایی تهران در نظر گرفته شود.این ملک در ایده آل ترین شرایط نیاز به ۲ عدد اسپلیت ۹۰۰۰ برای دو اتاق خواب و نیز یک اسپلیت ۲۴۰۰۰ برای سالن را دارد.اما اگر یک دستگاه داکت اسپیلت ۳۶۰۰۰ برای این ساختمان در نظر بگیریم با توجه به همپوشانی فضاها میزان سرمای کمتری جهت تهویه این فضا نیز کافی خواهد بود و با توجه به اینکه حداقل اسپلیت موجود در بازار برای اتاق خواب ها ۹۰۰۰ می باشد خواهیم دید که در مجموع دستگاه داکت ۳۶ به جای اسپلیت معمولی (مجموع ۴۲) قابل انتخاب خواهد بود.

در واقع در ابتدای کار کاهش قدرت دستگاه تهویه انتخابی باعث کاهش مصرف انرژی به دلیل کوچکتر شدن دستگاه شده و در مرحله دوم کاهش تعداد یونیت های خارجی و به تبع آن کاهش استارت و استپ های ناشی از آن نیز تاثیر قابل توجهی در کاهش مصرف انرژی خواهد داشت.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

#کولرگازی_جنرال, #مصرف_برق_داکت_اسپلیت, #مصرف_برق_کولر_گازی_چند_وات_است, #مصرف_برق_اسپلیت, #مصرف_کولر_گازی_در_حالت_فن